Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vaše srdce môže biť navždy!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Srdce, ktoré si môžete pozrieť v krátkej ukážke, žije svoj vlastný život. Pochádza totiž pôvodne zo zajaca, no vedcom sa podarilo udržať srdce pri živote v normálnej funkcii i po tom, ako ho zo zajaca vybrali. Srdce naďalej pumpuje krv a stará sa tak o krvný obeh.

Vedcom z Univerzity v Illinois a Washingtonskej univerzite v St. Louis sa podaril zaujímavý experiment. Chceli umelo udržať zajačie srdce „nažive“ mimo tela zajaca. Vytvorili preto 3D scan jeho srdca pomocou počítačovej tomografie, kým ešte žil a vytlačili ho na 3D tlačiarni. Tento model použili ako formu na výrobu aplikovanej membrány, ktorá dokáže udržať srdce v perfektnom rytme.

Výrobný proces membrány srdca

Membránu si predstavme ako elastickú, ktorá lemuje obvod srdca elektrickým obvodom, ktorý zabezpečuje pravidelné sťahy. No táto membrána je i niečo viac ako len kardiostimulátor. John Rogers, jeden z vedúcich projektu z Univerzity v Illinois vraví, že je to skôr umelý osrdcovník, teda prírodná membrána pokrývajúca srdce. No špeciálne tento umelý osrdcovník vytvorili vedci tak, aby mohol i snímať a vzájomne spolupracovať so srdcom aj v mnohých iných zmysloch.

Biologický inžinier Igor Efimov z Washingtonskej univerzity vysvetľuje, že obvody sú kombináciou senzorov, ktoré neustále sledujú, ako sa srdce správa a elektród, ktoré presne regulujú pohyb srdcových svalov. „Keď senzory zachytia, že je na blízku katastrofická udalosť v podobe srdcového infarktu či arytmie, môže aplikovať vysoko účinnú terapiu. Môže vykonať stimul, elektrický podnet, z rôznych miest zariadenia a zoptimalizovať srdcový stav, ochrániť tak pred náhlou smrťou.“

Zariadenie však bude pre ľudí dostupné najskôr o 10-15 rokov.