Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Slovak Telekom: Slovenské aplikácie v slovenskom APPshope

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Smartfón by nebol smartfónom, keby nebolo aplikácií. Dnes má preto každá platforma operačného systému svoj obchod, kde sa dajú rôzne typy programov sťahovať priamo do mobilu. A už aj na Slovensku máme prvý portál s aplikáciami, za ktorým stojí Slovak Telekom.

Obchody s aplikáciami dnes patria k najvyužívanejším zábavkám v súvislosti s mobilnými zariadeniami. No podobné portály rozhodne nie sú len o zábave. Platí to aj pre APPshop Slovak Telekomu, ktorý je prioritne určený firemnému sektoru. V tomto smere sa v obchode budú nachádzať aj rôzne aplikácie, ktoré s firmami súvisia.

„Jedná sa o možnosť plánovania schôdzok pre najmenšie firmy, možnosť posielania faxov, bezpečnostné riešenie, riešenie pre telekonferencing, pre školenie zamestnancov, firmy. Naše riešenie obsahuje balíčky Microsoft Office 365 alebo v našom aplikačnom obchode sa nachádzajú riešenia, ktoré sú sofistikovanejšie a si vyžadujú aj určitý návrh zo strany poskytovateľa, napr. riešenie Telekom Drive, na zdieľanie dokumentov, na zálohovanie alebo riešenie, alebo Telekom Fleet pre manežment vozového parku," vraví Peter Gál zo Slovak Telekomu.

Slovenský obchod so slovenskými aplikáciami. Práve v tomto smere dostanú priestor domáce vývojárske firmy, ktoré budú môcť svoje aplikácie do portálu umiestniť. Peter Gál hovorí: „Pre tieto účely sme sa rozhodli aj podporiť slovenských developerov, spustili sme súťaž, do ktorej sa môžete stále registrovať - Sieň slávy biznisu a v tejto súťaži potom budeme vyberať aplikácie, ktoré budú umiestnené do nášho Telekom Cloudu, alebo aj víťazná aplikácia do aplikačných obchodov v rámci iných krajín skupiny Deutsche Telekom.“

Samozrejme proces zaraďovania aplikácií do podobných obchodov nie je jednoduchý a má niekoľko krokov, pri ktorých sa myslí nielen na funkčnosť programov, ale aj ich bezpečnosť. Každá nová aplikácia tak musí prejsť viacerými bezpečnostnými kontrolami a musí spĺňať rôzne kritériá spoľahlivosti. Celkovo však bude obchod zameraný nielen na offline mobilné aplikácie, ale aj na tie, ktoré budú fungovať v systéme Klient Server. Jednoducho povedané, pôjde o softvérové služby v Cloude.

Práve cloudové riešenia si vo svete získavajú stále väčšiu pozornosť. Je to najmä pre vysokú flexibilitu. Dnes už preto firma nemusí reálne vlastniť rozsiahlu hardvérovú počítačovú infraštruktúru, vrátane serverov, či dátových úložísk. Jednoducho môže využiť kapacity aj na diaľku. Možno by sme to mohli veľmi zjednodušene prirovnať k odberu vody cez vodovodné potrubie. Netreba vlastniť celý prameň, ale stačí pustiť kohútik v momente, keď sa chceme napiť. Ján Adamec zo Slovak Telekomu hovorí: „Zákazník, ktorý prejde do Cloudu prejde do lepšieho alebo minimálne rovnakého riešenia, aké používal dovtedy.“

Okrem toho však technológia v podobe Cloudu nemusí firmám priniesť vôbec zvýšenie nákladov na IT, skôr naopak, keďže si zabezpečia len toľko výpočtového výkonu, koľko práve potrebujú. Výhoda je aj v tom, že sa firmy nemusia starať o správu počítačovej siete. No a v neposlednom rade aj fyzická bezpečnosť údajov, s ktorými firmy pracujú. Stále však dominuje najväčšia výhoda a tou je flexibilita a v istom smere aj mobilnosť cloudových služieb.

„Tablet a 3G, 4G pripojenie - to je niečo, čo vám umožní fungovať kdekoľvek sa nachádzate, tzn. či už vaši obchodníci, technici, čo potrebujú mať prístup k informačným prostriedkom, firmy to vedia mat z akéhokoľvek miesta na Slovensku,“ vraví Ján Adamec. Postupne sa tak ku Cloudu dostáva viacero používateľov. Sú to napríklad firmy, ktoré spracovávajú dáta, čiže poisťovne, banky, účtovné a poradenské firmy. Rovnako však aj obchodné reťazce a ďalšie subjekty. A to nehovoríme o cloudových službách pre bežných ľudí ako je napríklad Dropbox, Google Disk, Microsoft Office, či množstvo mailových serverov. Cloudové riešenia sú teda na vzostupe a zrejme je len otázkou času, kedy sa tento segment postupne dostane do čela IT.