Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Fujitsu: Všetko v jednom, alebo scaner budúcnosti

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Laboratóriá Fujitsu predviedli, ako by podľa nich mohla vyzerať nová generácia dotykových rozhraní. Už to nebudú len obyčajné dotykové stoly, ale doslova futuristické plochy s množstvom interaktívnych možností. Na výstave v Barcelone bol o tom zisťovať viac náš šéfredaktor Ľubo Straka.

Novinka dokáže s presnosťou zistiť polohu vašich prstov a ich pohyby. Vďaka tomu môžete akoby klikať na ikony, ktoré sa vám premietajú na povrch. No a pracovať sa dá aj s reálnymi papierovými dokumentmi. Detekcia pohybov prstov, teda stláčania ikon, funguje na základe dát z integrovaných kamier a projektorov.

Stačí ak dokument položíte do zóny, na ktorú majú dosah spomínané zariadenia. Kamery zosnímajú i nepravidelné tvary, ako napríklad knihu. Potom sa spojí súradnicový systém kamier, projektora a reálneho objektu. Softvér nakoniec preloží pohyb prstov do reči digitálneho displeja, ktorý sa pomocou projektora zobrazuje na ploche.

Druhou dôležitou vecou je presné rozpoznávanie prstov. Technológia rozoznáva ich tvar, a tak odlíši ruky od podložky. No a tiež rozoznáva obrysové prvky. Dá sa povedať, že najvhodnejší prst na prácu s týmto zariadením je taký, na ktorý dopadá vhodné svetlo.

Veľmi dôležitá je však presnosť detekcie pohybu. Dokonca sa na to dá využiť aj bežná webkamera s rozlíšením len 320 na 180 bodov. Technológia zachytí pohyb prsta s rýchlosťou 300 mm za sekundu. Zodpovedá to reálnej rýchlosti, s akou text chytíte a pohybujete prstom. Nenájdete tu pritom žiadny špeciálny hardvér. Schopnosti tohto zariadenia sú dosiahnuté pomocou pokročilej technológie spracúvania obrazu.

Tablety a dotykové stoly majú síce podobné vlastnosti, no tu všetko prebieha na digitálnej úrovni. Manipulovať môžete až s digitálnym textom a dokumentmi. Zaujímavosťou teda je, že v tomto prípade pracujete s analógovými operáciami a k dispozícii máte digitálne služby. Používateľ kopíruje obrázky, či texty a potom s nimi ľubovoľne pohybuje. Okrem dotyku, ktorý je dvoj rozmerný, však môže ovládať zobrazené dáta i gestikuláciou, teda v 3D.

K dokumentom môže používateľ okrem toho pridávať i takzvané klipy. Sú to akoby adresáre, či rozšírené informácie, ktoré sa zobrazia po stlačení určitého bodu na ploche. Napríklad, ak chce cestovná kancelária vytvoriť interaktívny katalóg, vytvorí na názve hotela takýto klip a priradí k nemu napríklad ďalšie fotografie či video. Po dotyku na nápis sa potom klip následne zobrazí.

Rovnako by to bolo i v prípade poznámok. Umožňujú interaktívne prepájanie a „zlinkovanie“ rôznych zoskenovaných poznámok, čo môže pomôcť pri takej plodnej diskusii. Ak sa toto zariadenie, ktoré je zatiaľ iba v štádiu vývoja, dostane do praxe, kompletne nahradí potreby ďalších zariadení, ako projektoru samotného, skeneru, tabletu či digitálnych plôch.