Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Všetko najlepšie, Apple!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Dnešok je pre milovníkov počítačov skutočne špeciálnym dňom. Je to totiž presne 30 rokov od momentu, čo bol 24.januára 1984 verejnosti predvedený Macintosh. Od tej doby prešiel skutočne veľkou a náročnou cestou. Pár zaujímavostí a faktov na rekapituláciu:

Celé sa to začalo ešte v roku 1979, keď bol Steve Jobs na návšteve, či exkurzii v Xerox´s Alto Research Center. Ako sám Jobs povedal: „Bol to deň, kedy sa mi odhrnul záves spred očí.“ Xerox Alto sa stal jedným z prvých počítačov, ktorý mali grafické používateľské rozhranie (GUI) a bol celkom prvým, ktorý vystaval pracovnú plochu. Tiež prišiel s ikonami, oknami s možnosťou rolovania i zložkami či sieťovaním na báze ethernetu. Po tejto skúsenosti sa Jobs viac či menej inšpiroval – čo bolo neskôr predmetom súdnych sporov.

V každom prípade, spoločnosti Apple sa po uvedení počítaču Macintosh neuveriteľne podarilo podmaniť si trh a to i vďaka user-friendly GUI - spopularizoval grafické rozhranie, ktoré sa stalo veľmi obľúbeným u používateľov. Pred tým to totiž bolo komplikovanejšie - OS fungovali na báze príkazových riadkov. Mimochodom, Macintosh obsahoval procesor Motorola 68 000 s taktom 8 MHz a na tú dobu poriadne silnú ROM. A pamäť RAM? Neprekonateľných 128 kilobitov – bez možnosti rozšírenia! Grafiku využívali programy MacWrite a MacPaint.

Macintosh a jeho otec Steve Jobs

Uvedeniu 24.januára 1984 však predchádzal „trailer“ na tento počítač, bolo to 2 dni pred tým počas Superwobl a pustili ju na obrazovke v polčase. Išlo o niečo ako anti-reklama na IBM a niesla sa v duchu knihy „1984“ od Georga Orwella (Veľký Brat ťa vidí!). Túto reklamu režíroval Riddley Scott. 

Zaujímavosťou je, že názov dostal tento počítač z obľúbenej odrody jabĺk Apple vývojára Jefa Raskina. Presnejšie išlo o McIntosh.