Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Čo pre vodičov Fordu prináša Sync 2?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
29. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Chceli by ste sa porozprávať so svojim autom a teda túžite po tom, aby vám rozumelo? Žiaden problém pre vývojárov z Fordu. Za všetkým je pritom technológia SYNC, ktorú vyvíjali spolu s Microsoftom. Dnes je však už na svete aj jej druhá generácia, ktorá našich štvorkolesových miláčikov naučí opäť niečo nové. O čo je rozumnejšia ako jej prvá verzia, sme s dozvedeli priamo od výrobcov na MWC 2014 v Barcelone.

Ford Sync - komunikácia vo vnútri auta, no i zábavná platforma zároveň. Zaujala hneď počas svojho uvedenia ešte v roku 2007. Vďaka nej bolo už vtedy možné v aute takzvané HandsFree telefonovanie, ovládanie rádia a prehrávanie hudby vďaka využívaniu hlasových pokynov. Všetky funkcie však odvtedy prešli poriadnou zmenou a v Barcelone sa tak mohla predstaviť už druhá verzia forďáckeho Syncu a priamo v novom Focuse, ktorý tak mal premiéru ešte pred autosalónom v Ženeve.

"Sync 2 prichádza v multimediálnej podobe spolu s 8-palcovým dotykovým displejom, vylepšeným núdzovým systémom a s rozšíreným hlasovým rozpoznávaním. Ovládanie sa výrazne zjednodušilo. Nakoniec ako vidíte, opäť je na paneli menej tlačidiel. Okrem toho tu nájdeme dva USB vstupy na nabíjanie smartfónov, no aj SMART Charging pre iPady či iPhony. Nechýba ani sprievodca cestovaním – máme integrovanú naozaj veľkú databázu reštaurácií, hotelov...," uviedol nás do deja Jan Schroll z Fordu.

Toto všetko sa nachádza v jednom systéme - Sync 2. Ten však prináša predovšetkým novú generáciu algoritmov pre rozpoznávanie ľudského hlasu a tiež niekoľko vylepšení v oblasti používateľskej interakcie k systému. Rozpoznávaním hlasu tak podporuje všetky štyri hlavné oblasti systému. Telefonovanie, prehrávanie hudby, ovládanie klimatizácie a aj navigovanie. 

"Pri prehrávaní hudby ste napríklad v prvej verzii Syncu museli povedať „Zahraj umelca Beatles“, alebo „zahraj skladbu Yesterday“. So Sync 2 len jednoducho poviete „zahraj Beatles“ a systém rozozná sám, či je to meno umelca alebo skladby." 

V Sync 2 budete môcť navyše zadať hlasom úplnú adresu i číslo, alebo vyhľadať reštauráciu. Stačí len ak poviete „som hladný“ a systém sa pokúsi vyhľadať vo vašom okolí reštaurácie. Za všetkým stojí aj spolupráca s Microsoftom, ktorý koordinoval vytvorenie systému s viacerými partnermi z oblasti navigácií či ovládania hlasom. 

"Nový systém je navrhnutý tak, aby akceptoval viaceré vstupy pre jednu špecifickú požiadavku. Napríklad, rozumie aj slovu skladba, aj slovu pieseň. Pracujeme aj na offline spracovaní hlasových pokynov, čo je dôležité v Európe, keďže v porovnaní s USA nie je pokrytie dátovým signálom také veľké." 

V rámci noviniek prináša nový Sync 2 aj prácu s SMS správami. Asi netreba zdôrazňovať, že tie môžu byť príčinou havárií. Automobilka preto do systému integrovala možnosť, pri ktorej vodič správu nečíta sám, ale nechá si ju prečítať samotným systémom. Dokonca môže pomocou svojho hlasu i odpovedať na SMS správu cez formu predvoleného textu. 

"V Sync 2 si môžete správy ako napríklad „meškám 10 minút“, „som v zápche“, prispôsobiť vašim potrebám, a potom ich odoslať cez hlasové ovládanie. Ako odpoveď na inú správu, prípadne priamo niekomu z vášho telefónneho zoznamu. Text správy teda síce zatiaľ nediktujete, ale pomocou svojho hlasu môžete odoslať existujúci text."

Vývojári to odôvodňujú tým, aby sa vodič nerozptyľoval vymýšľaním novej správy. Ak sa však pozrieme do budúcnosti, Ford chce ďalej pokračovať v ešte lepšej adaptácii hlasového systému na používateľovo správanie. Plánuje preto priniesť aj ďalšie skvalitňovanie rozpoznávania hlasu. Dokonca v spojitosti s bezpečnosťou a technológiami, ktoré v tomto smere automobilka do svojich modelov integruje. 

"Všetky podobné systémy majú svoj jedinečný spôsob ako komunikujú s používateľom. Napríklad pri asistentovi pre udržanie auta v jazdnom pruhu vám vibruje volant ako upozornenie keď svoj jazdný pruh opustíte. Ford sa tiež snaží o svoj vlastný prístup, v oblasti bezpečnosti. A časom to chceme spojiť aj s ovládaním cez hlasové pokyny. No ide tu naozaj o bezpečnosť cestujúcich a preto nič nenechávame na náhodu a hlasové ovládanie v tomto smere stále testujeme a zdokonaľujeme. Až keď si budeme úplne istí so všetkým, príde fáza integrácie." 

Sync 2 je teda výrazným posunom vpred v technológii rozpoznávania hlasu a jeho spojení s autami. Inovovaný systém tak uvidíme v nových modeloch Focus a Mondeo na konci tohto roka, no časom príde i Mustang.