Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Intel ISEF: Historicky najlepšie umiestnenie Slovákov!

Intel ISEF: Historicky najlepšie umiestnenie Slovákov!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mladí vedci zo Slovenska bodovali za veľkou mlákou - na prestížnej vedeckej súťaži, ktorú poriada Intel v Los Angeles sa podarilo vyhrať v kategórii Astronómia Michaele Brchnelovej a dvaja Košičania Michal Géci a Martin Liščinský si odniesli krásne 2.miesto. Prebojovali sa sem z národného kola, ktoré organizovali združenia AMAVET a Mladí vedci Slovenska.

Ako sme vás informovali, aj Slovensko bojovalo na najväčšej a jedinej celosvetovej súťaži svojho druhu pre študentov stredných škôl s názvom Intel ISEF. Slováci mali zastúpenie so šiestimi projektmi v podaní siedmich študentov. Z nich sa podarilo zvíťaziť v kategórii Astronómia Michaele Brchnelovej so svojím projektom „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove“. Zaoberá sa vysokoenergetickými časticami, ktoré k nám prichádzajú z našej Galaxie. Podarilo sa jej ako prvej získať priamy dôkaz, že tieto častice získavajú energiu v mračnách, ktoré vznikajú po výbuchu hviezd. Michaela získala odmenu 3,000 dolárov za svoje víťazstvo a od Koalície pre plazmovú vedu (CPS) získala tiež prvé miesto a odmenu 1,500 dolárov. Zaslúžila si však ešte aj výlet do švajčiarskeho CERNu v hodnote 5,000 dolárov. Michaela pritom nie je nováčik – už minulý rok sa jej podarilo získať 2.miesto vo svojej kategórii a špeciálnu cenu Priscilla and Bart Bok, ktorá vydáva Pacifická astronomická spoločnosť a Americká astronomická spoločnosť za projekt X-ray merania dynamiky vybratých pozostatkov supernov. Michaela má, mimochodom, len 17 rokov a študuje na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave.

Z viac ako 1,700 zúčastnených študentov sa podarilo presadiť ešte dvom Slovákom – Michalovi Gécimu a Martinovi Liščinskému. Tí si vybojovali výborné 2.miesto a získali odmenu 1,500 dolárov za projekt Štúdium topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov. Obaja mladí vedci študujú v Košiciach na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského. Zaoberali sa topením v dvojrozmernom systéme malých diskových magnetov pohybujúcich sa na vzduchovom vankúši vytvorenom vzduchovou lavicou. Zmena prietoku vzduchu ovplyvňuje rýchlosť pohybu magnetov. Zistili, že rozdelenie častíc podľa rýchlosti je vo veľmi dobrej zhode s teoretickým Maxwellovým rozdelením.

Absolútny víťaz Intel ISEF Han

V 17 kategóriách sa presadilo viacero zaujímavých projektov, no Intel vyhlásil ešte i absolútneho víťaza súťaže. Stal sa ním Nathan Han z Bostonu a získal tak cenu Gordona E. Moora. Má 15 rokov a podarilo sa mu vyvinúť program, ktorý dokáže rozpoznávať rakovinu-spôsobujúce mutácie génov. Zo súťaže si tiež odniesol 75,000 dolárov.