Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

HzO ochráni pred vodou aj čítačku e-kníh

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hovorí si HzO a vašu elektroniku ochráni pred tekutinami bez toho, aby ste ju museli dávať do nejakého špeciálneho puzdra. Zvládne útok vody, ale aj koly, kávy, piva a iných kvapalín. Technológia, ktorá sa za tým ukrýva, spraví vodeodolné zariadenie z akéhokoľvek elektronického zariadenia. Bližšie o tom porozprával nášmu šéfredaktorovi Ľubovi Strakovi Ryan Moore z tímu HzO v Barcelone.

"Technológia HzO rieši problémy s tekutinami a následnou koróziou. Presne to totiž môže ohrozovať vaše elektronické zariadenia ak sa vystavia nadmernej vlhkosti. Vďaka inovácii môžu ľudia ochrániť svoje telefóny, tablety, či dokonca vojenskú elektroniku," hovorí Ryan Moore z tímu HzO. 

HzO je vlastne forma nano povlaku, ktorá ochráni zariadenia bez toho, aby boli tieto už od výroby vyrobené ako vodotesné. Technicky vzaté, dá sa aplikovať na hocijakú elektroniku, z ktorej razom spraví vodeodolnú. "Technológia je samozrejme patentovaná a funguje tak, že elektronické zariadenie sa vloží do akejsi malej skrinky. Tam sa uvoľní aerosólová látka, ktorá vytvorí tenký povlak či film okolo interných elektronických obvodov a vôbec všetkých kontaktov. Vznikne tak bariéra, ktorá elektroniku ochráni pred kvapalinami." 

             HzO spraví vodeodolným každé zariadenie

Počas procesu nie je potrebné žiadne špeciálne zahrievanie či iné náročné postupy. Technologický povlak je pritom priehľadný a v podstate ho tak ani nevidno. Životnosť takéhoto vodeodolného povlaku má byť podľa výrobcu rovnako dlhá, ako životnosť samotného zariadenia a nenaruší ho ani menší náraz elektronického zariadenia na zem.

"Ochrana pred vodou v takejto podobe je ekvivalentná k certifikácii podľa normy IPX7. Tá zaručuje, že elektronika vydrží v hĺbke jeden meter zhruba pol hodinu. Ale vždy hovoríme priamo s výrobcami o ich nárokoch, a tak sa snažíme prispôsobiť ich konkrétnym požiadavkám." Ak by ste si však pri tejto technológii mysleli, že pošlete svoj smartfón či čítačku e-kníh do výroby a vráti sa vám už vodeodolný, tak takto to v praxi nefunguje. Zariadenia sa touto technológiou už dodatočne neupravujú. HzO je totiž zacielená priamo na manufaktúry, kde výrobcovia pokryjú nano povlakom elektronické dosky zariadení už pri ich výrobe. V každom prípade to však funguje a dôkazom je aj to, že na svete je už viac ako milión zariadení s technológiou HzO.